اخبار فیلم و سریال

زندگی نامه مارلون براندو

فراز و نشیب های زندگی مارلون براندو جونیور

مارلون براندو

 

یکم ژوئیه سالروز درگذشت مارلون براندو جونیور بازیگر آمریکایی برنده جایزه اسکار و ستایش شده ‌ترین بازیگر تاریخ سینمای جهان است. در سوم آوریل ۱۹۲۴ در اوهامای نبراسکا به دنیا آمد. پس از گذران دوران ابتدایی به مدرسه نظامی رفت.

براندو دوران کودکی سخت و تلخی را از پشت سر گذاشت و چندین بار از مدرسه اخراج شد تا در ۱۶ سالگی به مدرسه نظام رفت؛ جایی که قبلاً پدرش به آنجا رفته بود. مارلون نوجوان در مدرسه نظامی به فعالیت‌های نمایشی مشغول شد اما او نمی توانست با نظم محیط‌ های نظامی کنار بیاید؛ به همین دلیل بار ها و بار ها از مدرسه فرار کرد و با این اوصاف در نهایت تصمیم گرفت، تحصیل در مدرسه نظامی را نیمه کاره رها کند.

پس از این به کار های مختلف مشغول شد. او حتی مدتی اوپراتور آسانسور بود اما در ادامه برای شرکت در کلاس های بازیگری به نیویورک رفت و نزد استادش، استلا آدلر متد استانیسلاوسکی را آموخت و در تئاتر برادوی مشغول کار شد. او نخستین معلمش بود و شعارش این بود (بازی نکنید که خودتان باشید) او راهنمای مارلون براندو بود و به او چیزهایی آموخت که امروزه به آن متد های بازیگری می گویند.

او با نمایش اتوبوسی به نام هوس که بعد ها در فیلم آن را نیز نقش ‌آفرینی کرد، نامش سر زبان‌ ها افتاد. براندو در ۱۹۵۳ میلادی در نمایش سلاح ‌ها و مرد به کارگردانی لی فالک نیز به خوبی ظاهر شد و این آخرین نقش آفرینی مارلون براندو روی صحنه تئاتر بود. او سرانجام قرارداد هایی با کمپانی ‌های سازنده فیلم نوشت و در نخستین فیلم سینمایی ‌اش به نام” مردان” که در آن نقش یک سرباز معلول را داشت، ظاهر شد.

مارلون براندو

 

از فیلم‌ های مشهوری که وی در آنها ایفای نقش کرده، می‌توان به اتوبوسی به نام هوس، در بارانداز، پدر خوانده، زنده باد زاپاتا، دزیره، آخرین تانگو در پاریس، اینک آخرالزمان، ژولیوس سزار، سربازان یک چشم، مردها و عروسک ها، داستان تختخواب، نام رمز مریتوری، آپالوزا، تعقیب، دیدار مارلون براندو، کنتسی از هنگ کنگ، انعکاس در چشم طلایی، کندی، بسوزان و شب روز بعد یاد کرد.

آخرین فیلم های او  فرش من، کریستوفر کلمب، جیمی هالیوود، جزیره دکتر مورو، دون ژوان دو مارکو، شجاع و پول مفت بود. در آخرین حضورش در سینما یعنی همان “پول مفت”  بار دیگر با “رابرت دنیرو” و چهره مستعد روز “ادوارد نورتون” همبازی بود.

مارلون براندو در پدر خوانده فصل دیگری از بازیگری را در سینما گشود. او در میانسالی با ایفای نقش “دن ویتو کورلئونه” در فیلم پدر خوانده نام خود را جاودان ساخت. فرانسیس فورد کاپولا کارگردان پدرخوانده در این باره می‌گوید: براندو خود تست چهره پردازی‌ اش را انجام داد. او با گذاشتن دو تیله در دهانش، فرم ویژه فک و صورت و شیوه گفتاری دن کورلئونه را شکل داد.

مارلون براندو

 

سال های آخر زندگی مارلون براندو بسیار ناخوشایند بود. وی در دهه ۸۰ و ۹۰ در چندین فیلم حاضر شد که هیچکدام مورد استقبال منتقدان و سینما دوستان قرار نگرفت و اسم او همواره در میان بدترین بازیگران سال قرار داشت. رسانه ها به طور کامل روی زندگی او تمرکز کرده بودند.

وضعیت جسمانی او رو به وخامت گذاشته بود که چاقی نقش عمده ای در آن داشت. براندو در نهایت در سال ۲۰۰۴ در اثر مشکل ریوی در بیمارستانی در لس آنجلس در ۸۰ سالگی درگذشت و با خود میراثی از شورش گری، فریبندگی و استعداد بی تکرار بر جای گذاشت.

نظر دادن

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پر طرفدارها

To Top