نقد و بررسی

نقد و بررسی فیلم تنت 2020

فیلم تنت

فیلم تنت Tenet به معنای عقیده یا انگاره

فیلم سینمایی به کارگردانی و نویسندگی کریستوفر نولان کارگردان بریتانیایی آمریکایی است که در سپتامبر ۲۰۲۰ پس از دو مرتبه وقفه به دلیل همه ‌گیری ویروس کرونا به نمایش درآمد.

داستان این فیلم از پیچیدگی‌ زیادی برخوردار است که نیاز به تماشای چند مرتبه‌ای با دقت بالا را دارد. فیلم نواقصی نیز در فیلمنامه و شخصیت پردازی دارد که از کارگردان مشهوری مثل نولان بعید بود.

فیلم تنت

خلاصه داستان فیلم تنت

فیلم تنت با حمله یک گروه تروریستی روسی به سالن اپرای کیف شروع شده و تا قطعه ای که معروف به پولوتونیوم (که بعدا مشخص می ‌شود بخشی از یک الگوریتم است) را بدزدند.
در این میان دیوید واشنگتن فرزند دنزل وانشگتن سلبریتی مشهور آمریکایی وارد عمل می‌شود. پروتاگونیست به همراه تیم ضد شورش وارد می ‌شود تا مقامی که این قطعه را در اختیار دارد نجات دهد.

در میانه درگیری شخصی که صورتش را نمی‌بینیم ولی از کیفش بند قرمز رنگی آویزان است با تیری با آنتروپی زمانی معکوس به پروتاگونیست کمک می‌کند، بعدا مشخص می‌شود که این شخص نیل با بازی رابرت پتینسون است که با تغییر جهت زمانی به گذشته آمده تا به پروتاگونیست کمک کند. نقص بزرگ سکانس اولیه داستان پیچیدگی آن است که کمتر مخاطبی ممکن است که متوحه شود کی به کی است.

فیلم تنت

نتیجه گیری از عملکرد نولان در فیلم تنت

نولان در تبدیل ایده‌ جذابش به فیلمنامه ناکام مانده است و در این داستان، پیرنگ، شخصیت پردازی و فهم مبانی دنیای داستانی ضعیف عمل کرده است.

فیلم پر سر و صدای تنت فیلم جذاب و جالبی است که در ژانر علمی تخیلی قرار می‌گیرد، تفاوت فانتزی با علمی تخیلی در این است که فیلم علمی تخیلی فیلمی تخیلی است که برای خود مبانی علمی می‌ تراشد اما فیلم تنت در توضیحات کامل مفاهیم علمی هر چند به دروغ و تخیلی نا کام مانده است، چیزی که بر عکسش را در فیلم موفق Inception دیده بودیم.

فیلم تنت

1 نظر

1 نظر

  1. Pingback: اسکار ۲۰۲۱ به کدام کارگردانان میرسد؟ - رز🌹 فیلم🎬 | RozFilm

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پر طرفدارها

To Top