نقد و بررسی

The Gentlemen | بازگشت گای ریچی سابق

The Gentlemen

گای ریچی پس از مدت ها با فیلم جذاب The Gentlemen بازگشته است.

فیلم The Gentlemen اثر سرگرم کننده ای است که نه تنها طرفداران گای ریچی را ناامید نخواهد کرد، بلکه بازگشتی درخور را در این فیلم از او شاهد هستیم و میبینیم.

فیلم تازه گای ریچی

گای ریچی اکثرا برای سبک منحصر به فرد و ویژه فیلمسازی خود در ژانر جنایی، کمدی و اکشن معروف است که در طول چند ده سال فعالیت حرفه ای در عرصه کارگردانی با فیلم هایی مانند Lock, Stock and Two Smoking Barrels، فیلم Snatch، فیلم RocknRolla، دو قسمت فیلم شرلوک هلمز و فیلم The Man from U.N.C.L.E مشهور شده و بر سر زبان‌ها افتاده است. ولی خوب با اینکه خیلی از مخاطبان گای ریچی با فیلم King Arthur: Legend of the Sword ناامید شدند و از او روی برگرداندند و فیلم Aladdin که نخستین فیلم یک میلیاردی این کارگردان انگلیسی است و کیفیت مناسب و درخوری هم داشت، بیشتر یک فیلم استودیویی بود تا اینکه یک اثر با استایل و رنگ و بوی گای ریچی همیشگی باشد، ولی خیلی از مخاطبان انتظار داشتند تا گای ریچی با فیلم The Gentlemen به سبک که در آن حرفی برای گفتن دارد و به خاطر آن معروف است، برگردد. اثری که بازیگران به نام و مختلفی در لیستش به چشم می خورد و قرار بود به سکویی برای برگشت گای ریچی به راه و روش و ژانر فیلم های گذشته اش باشد. فیلم The Gentlemen قصه میکی پیرسون را که عظیم‌ترین و توانمند‌ترین باند فروش مواد مخدر در انگلستان را در دست دارد، دنبال می‌کند که سعی می کند تا امپراطوری ماریجوانای بسیار پرفروش و سودآور خود را به تعدادی میلیاردر ساکن اوکلاهما بفروشد. همین قضیه سبب ایجاد برنامه‌ها، رشوه‌ها، توطئه‌ها و خیانت‌ها علیه او می‌شود تا افراد گوناگونی در پی صاحب شدن این امپراطوری پر فروش و سودآور باشند. برای فهمیدن پاسخ این سوال که آیا فیلم The Gentlemen حکم برگشت گای ریچی را امضا کرده یا دوباره قرار است انتظاراتمان را نقش بر آب کند، با رز قیلم همراه باشید.

فیلم The Gentlemen با ایجاد یک سوال بزرگ شروع می شود و در ادامه برای پیدا کردن آن و اینکه چه اتفاقی برای میکی پیرسون با نقش آفرینی متیو مک‌ کانهی افتاد، با قصه پردازی مجذوب کننده کارکتر فلتچر با نقش آفرینی هیو گرانت، همراه می‌شویم. قسمت اعظمی از تمرکز قصه و رویداد های فیلم حول مدرکی است که فلتچر از میکی پیرسون و ریموند اسمیت با نقش آفرینی چارلی هونام، می چرخد و همچنین رشوه‌ای که برای افشا نکردن آن طلب می کند. در طی این موضوع شاهد پرداخت و قصه گویی از دید فلتچر هستیم که باتوجه به توضیحات ریموند قسمتی از این قصه تخیلی و قسمتی از آن واقعی بوده و حتی شاهد درست کردن وتصحیح کردن آن به دست ریموند نیز هستیم. همین موضوع سبب شده تا شاهد گفتگو مجذوب کننده ای بین این دو کارکتر باشیم که بازی هونام و گرانت کمک بسیار زیادی به تعریف هرچه بهتر و جذاب تر قصه کرده و در اصل دو شخصیتی را می بینیم که ارتباط خارق العاده‌ای باهم دارند. قصه‌گویی هیو گرانت تعریفی اکشن‌تر در مقایسه با قصه‌گویی چارلی هونام است و در قسمت‌هایی از فیلم شاهد در معرض به قیاس گذاشتن این دو تعریف نیز هستیم که ممکن جالب باشد که علت این مقایسه چیست، پاسخ سوال را جلوتر خواهیم گفت که به‌نظر می‌رسد نکته جالب و مخفی را گای ریچی در داخل فیلم قایم کرده است. گفتیم فیلم با ایجاد یک سوال شروع می‌شود و در طول آن شاهد تصمیم میکی به فروش تجارت مواد مخدرش تا اشخاصی که در پی خریدن یا صاحب شدن آن هستند، هستیم که همین موضوع سبب ایجاد فرصت‌های بسیاری برای خلق سکانس‌های جنایی، کمدی و اکشن شده است.

موضوعی که سبب می‌شود تا The Gentlemen را اثری جدی و درخور حساب کنیم این است که فیلم در بهره گیری از عناصر کمدی یا اکشن به هیچ وجه زیاده‌روی نمی‌کند و سبب نمی‌شود به قصه فیلم ضربه یا اشکالی وارد کند. هر وقت احتیاج به سکانس کمدی باشد، گای ریچی به خوبی آن را به بهترین شکل ارائه کرده و هر زمان احتیاج به صحنه و سکانسی اکشن باشد، فیلم آن را در اختیار مخاطب قرار می دهد. همین ترکیب مطلوب و خوب و سر بزنگاهی و کافی هر عناصر و سبک های گوناگون در فیلم سبب شده تا فیلم در تعریف قصه اش کم نقص پیش برود و در مقابل هر کارکتر درست و به جا در فیلم مورد استفاده قرار گرفته است. قسمت کمدی و اکشن بیشتر مواقع در خدمت یکدیگر هستند و سکانس‌های اکشن فیلم که ممکن است به مرگ یک کارکتر نیز ختم شود، هم زمان ممکن است با آن یک صحنه کمدی هم نیز خلق شود که در طول فیلم شاهد تعدای سکانس‌ با مثال بالا هستیم که بیانگر این است که گای ریچی توانسته به درستی از همچین فرصت‌هایی بهره ببرد و به شکلی نبوغ خود در خلق کردن چنین صحنه‌هایی را نشان دهد. یکی از سختی ها و مشکلات فیلم‌هایی با کارکتر‌های فراوان که بازیگران معروفی هم دارند، کم شدن تمرکز روی قسمت اعظمی از کارکتر‌های فیلم است که حتی در مورد فیلم‌های موفق این چند سال اخیر نیز صدق می کند، ولی The Gentlemen و گای ریچی از هر شخصیت داخل فیلمش به خوبی و به شکل درستی استفاده می‌کنند و به هیچ عنوان قرار نیست شخصیتی فدای داستان یا تمرکز بیشتر روی شخصیت دیگر شود.

همان گونه که گفته شد فیلم The Gentlemen بهره گیری مناسبی از شخصیت‌های فیلم کرده و این قضیه تا حد بسیاری به نحوه اجرا و عملکرد بازیگران فیلم نیز ارتباط داشته است. پس خیلی تعجب آور نیست که بگوییم چارلی هونام و هیو گرانت ستارگان بی‌چون و چرای فیلم هستند که قسمت زیادی از به موفقیت رسیدن The Gentlemen را باید به حساب اجرای کم نقص این دو بازیگر گذاشت. دو بازیگری که با تلفیقی از نقش آفرینی جدی و کمدی و یک شیمی و ارتباط کمتر دیده شده سبب شدند تا پیش روی و روند قصه گویی فیلم خیلی بهتر از چیزی شود که انتظارش را داریم. در کنار متیو مک‌کانهی که بازی خوبی را نیز از او میبینیم، نمی‌توان از بازی بسیار خوب کالین فارل نیز چشم پوشی کرد و هر چند حضور کمی دارد، ولی بازی متفاوت و بسیار خوبی را از او میبینیم که از همان نخست صحنه را به‌دست می‌گیرد و نه تنها بقیه بازیگران را تحت الشعاع خودش قرار می‌دهد، بلکه سبب می‌شود با دقت بیشتری به بازی فارل در طول فیلم توجه کنیم. همچنین نباید از بازی متفاوت هنری گلدینگ هم گذشت که با اینکه حضور نه چندان زیاد و کمی دارد، ولی نشان داد که پتانسیل بسیار بالایی برای بازی در این فیلم‌ها دارد. The Gentlemen فیلمنامه هوشمندی دارد و بسیار کم پیش می آید به حاشیه برود و تمرکز اصلی فیلم روی قصه اش است و تمام سعی آن تعریف هرچه بهتر قصه است و همین قضیه سبب می‌شود حتی با اینکه شاید در اواسط فیلم بتوان پیش بینی‌هایی در مورد پایان بندی The Gentlemen کرد، ولی باز هم دست خودش را کاملا رو نمی‌کند و تا آخر فیلم مخاطب را برای رسیدن به سرنوشت نهایی شخصیت‌ها در انتظار می‌گذارد.

گای ریچی در این فیلم به خوبی عمل کرده است و اوقات خوب و سرگرم کننده ای را در The Gentlemen کنار هم قرار داده است.

نظر دادن

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پر طرفدارها

To Top