مصاحبه

برایان کرانستون | چند خطی از بیوگرافی بازیگران موفق

برایان کرانستون

برایان کرانستون (به انگلیسی: Bryan Cranston) (متولد: ۷ مارس ۱۹۵۶) بازیگر، صداپیشه، نویسنده و کارگردان آمریکایی است. او اکثرا برای کارکتر هل در سیتکام شبکه رسانه ای فاکس به نام دنیای مالکوم و نقش والتر وایت در سریال درام شبکه ای ام سی به نام بریکینگ بد معروف است و شناخته می شود. برایان کرانستون تا به الان چهار جایزه امی برای بهترین بازیگر نقش اول مرد سریال های درام برای بازی در مجموعه برکینگ بد، دو جایزه برای بهترین سریال درام برای تهیه کنندگی سریال بریکینگ بد و همچنین دو جایزه گلدن گلوب برای فصل پنجم همین سریال برای بهترین بازیگر مرد درام و بهترین سریال درام برنده شده است. لازم به ذکر است که برایان کرانستون برای نقش آفرینی در فیلم ترامبو، نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد در هشتاد و هشتمین دوره جوایز اسکار شده است.

جوایز امی

کرانستون علاوه بر بازیگری، کارگردانی، نویسندگی و تهیه کنندگی اثر سینمایی خود به اسم آخرین شانس که محصول سال ۱۹۹۹ است را بر عهده داشته و پس از آن کارگردانی قسمت های گواگون چند سریال را نیز در کارنامه خود دارد که برای مثال می توان از کارگردانی هفت قسمت از سریال دنیای مالکوم و سه قسمت برکینگ بد نام برد و یاد کرد.

از بقیه فیلم های کارنامه برایان کرانستون می توان به نجات سرباز رایان، آرگو، میس سان شاین کوچولو و راندن اشاره نمود.

———-

پس از اتمام دوران تحصیل در دانشگاه، برایان کرانستون کار خود را در بازیگری و نمایش در تئاترهای محلی آغاز کرد. اولین حضور حرفه ای او در صحنه، با بازی در تئاتر گرندپا در دره سن فرناندو بود. او قبل از آن تجربه بازی در دوران کودکی و نوجوانی اش را نیز داشت اما به دلیل این که خانواده اش هیچ قصدی برای ورود فرزندشان به حوزه بازیگری را نداشتند، فعالیت های هنری خود را تا پس از دریافت مدرک تحصیلی خود از دانشگاه متوقف کرد.

کرانستون از دهه ۱۹۸۰ فعالیت حرفه ای خود را به صورت ممتد و مدام در این عرصه ادامه داد و همچنین در خیلی از آگهی های تبلیغاتی ورود کرد و شروع به دوبله کردن تعدادی انیمیشن ژاپنی به زبان انگلیسی نیز کرد.

مدتی پس از این اتفاقات در سریال دوست داشتن محصول شبکه ای بی سی، سریال از کره زمین به کره ماه محصول شبکه اچ بی او و چندین سریال دیگر نیز همکاری کرد.

برایان کرانستون در قالب کارکتر فیلیپ مؤسس در تعدادی از اپیزود سریال فلش (۱۹۹۰) ظاهر شد.

در سال ۱۹۹۸ موفق شد نقشی در فیلم نجات سرباز رایان را بگیرد. در این فیلم برایان کرانستون نقش سرهنگی را بازی میکرد که بسیار مصمم بود سرباز رایان باید نجات پیدا کند. در بین سال های ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۷ همچنین برایان کرانستون در سریال ساینفلد بازی کرد.

در سال دو هزار میلادی او از جمله بازیگران اصلی سریال دنیای مالکوم بود و تعدادی از  قسمت های سریال دنیای مالکوم را خودش کارگردانی کرد. به سبب بازی خوبش در این سریال برایان نامزد دریافت ۳ جایزه امی شد.

کرانستون همچنین در سریال مرد خانواده دوبلور کارکتر مردی است که زن خود را با در یخچال می کشد.

برایان کرانستون تحت عنوان بازیگر مهمان در چندین سریال دیگر نیز نقش آفرینی هایی داشته است. از این لیست می توان به سریال هایی مثل فلش، سابرینا، پرونده های اکس و آشنایی با مادر را نام برد.

از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳ میلادی این بازیگر توانا در حال بازی در سریال برکینگ بد محصول شبکه ای ام سی بود. در سریال برکینگ بد،  برایان کرانستون نقش والتر وایت را بازی می کرد که یک معلم شیمی دبیرستان بوده که سرطان ریه داشت و در عذاب بود. والتر با کمک یکی از دانش آموزانب که در گذشته استادش بود، جسی پینکمن (آرون پال)، شروع به تولید مت آمفتامین می کنند تا خانواده خود را بعد از مرگ خودش بر اثر سرطان را به لحاظ مالی تأمین کرده باشد.

برکینگ بد

او به سبب بازی عالی خود خود در این سریال، به خاطر هر سه فصل اول یک جایزه امی را با خود به خانه برد. با در نظر گرفتن این موضوع، برایان کرانستون و بیل کازبی تنها بازیگرانی در دنیا هستند که موفق شدند سه بار متوالی جایزه امی مال خود کرده و به خانه ببرند. در فصل چهارم سریال برکینگ بد، برایان علاوه بر بازیگری، تهیه کنندگی تعدادی از قسمت ها را نیز بر عهده گرفت و بار دیگر توانست نامزد دریافت جایزه امی شود.

نظر دادن

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پر طرفدارها

To Top