اخبار فیلم و سریال

رابرت ردفورد | بازنشستگی و شروعی دوباره در 80 سالگی

رابرت ردفورد

رابرت ردفورد بنیان گذار جشنواره سان دنس و با سابقه و قدیمی صنعت هالیوود 84 ساله شد و کیک زاد روز خود را قطعه قطعه کرد.

چارلز رابرت ردفورد جونیور در ماه اوت و در روز هشتم و در سال ۱۹۳۶ میلادی در شهر سانتامونیکای ایالت کالیفرنیا در ایالات متحده چشم به جهان گشود. رابرت ردفورد توانست از مدرسه ون‌نویز واقع در لس آنجلس مدرک فارغ‌التحصیلی خود را بگیرد سپس با موفق شد با بورس بیس‌بال به دانشگاه کلورادو ورود پیدا کند اما طولی نینجامید و مادر رابرت ردفورد فوت کرد و او نتوانست خود را کنترل کند به الکل روی آورد، نتیجه این موضوع باز پس گیری بورس از وی بود.

پیشکسوت

اما خوب او هیچ گاه دست از تلاش بر نداشت و پس از این اتفاق به کلاس‌های نقاشی و نمایش و طراحی آکادمی آمریکایی هنرهای نمایشی واقع در نیویورک پیوست.

سال ۱۹۶۶ میلادی توانست کارنامه سینمایی و هنری رابرت ردفورد را زیر و رو کند و او را چند قدمی بزرگ جا به جا کند. رابرت ردفورد با نقش آفرینی در قالب سه کارکتر متفاوت توانست خود را به سینمای هالیوود معرفی کند. در فیلم سینمای (این ملک محکوم است) با ناتالی وود هم بازی شد و در دو فیلم سینمایی (تعقیب) و (پابرهنه در پارک) نیز با جین فوندا به هنرنمایی پرداخت. همه ی این سه فیلم نام برده شده تولیداتی ناب با قصه هایی جدید در عرصه سینما بودند توانستند زندگی هنری رابرت ردفورد را تحت تاثیر خود قرار بدهند.

رابرت ردفورد توانست نخستین فیلم سینمایی خود که مردم عادی نام داشت را در سال ۱۹۸۰ میلادی کارگردانی کند و نتیجه این تلاش جسورانه به جایزه ویژه آکادمی اسکار ختم شد. رابرت ردفورد درست مثل چهره هایی مانند وارن بیتی، کلینت ایستوود، مل گیبسن، ریچارد آتنبورو و کوین کاستنر از اندک برندگان جایزه آکادمی اسکار است با نقش آفرینی های خود معروف و محبوب است.

رابرت ردفورد این بازیگر توانا و خوش ذوق بنیانگذار جشنوارهٔ فیلم ساندنس است که به طور کلی نفس وجوی این مراسم از حمایت از فیلم ‌های مستقل و بازار فروش آن ها بر می خیزد.

اخیرا طی صحبت هایی که رابرت ردفورد داشته است توضیح داد که تنها 2 فیلم از کارنامه طولانی اش باقی مانده است و بازنشستگی در پیش است.

این گزارش توسط نوه او صورت گرفت و قضیه خداحافظی را در مصاحبه با او اعلام کرد.

دیلن از رابرت ردفورد اینگونه سوال خود را پرسید که تو در گذشته تفریح جذاب داشتی که آن هنر نقاشی کردن بود، وضعیت این قضیه بعد از بازنشستگی به چه شکل است.  رابرت پیشکسوت اینگونه افزود که: زین پس قصد دارم تا جایی که امکان داردهر چه تمرکز دارم را روی نقاشی، قصه گویی، طراحی و کارگردانی خرج کنم.

رابرت ردفورد آنچه سبب همه ی این کار ها شده است را پیری و خستگی خود اعلام کرد و گفت: دیگر بس است و پس از هشتاد سالگی به کمی ریلکس کردن محتاجم. من آدم پویایی هستم و از خودم مطمئنم که بعد از این وداع به هیچ وجه نمی‌توانم آسوده خاطر یکجا بشینم و به همین دلیل قصد دارم خود را به سوی کارگردانی و طراحی سوق بدهم.

رابرت ردفورد کارنامه درخشانی دارد که گوشه ای از آن عبارت است از “بوچ کسیدی و ساندنس کید”، “همه مردان رئیس جمهور”، “هاوانا”، “جاسوس بازی” و “از دست دادن همه” که همگی کار های شاخصی هستند.

این بازیگر توانا در سال ۱۹۷۰ میلادی توانست جایزه بهترین بازیگر مردم آکادمی بریتانیایی بفتا را برای بازی در فیلم سینمایی “بوچ کسیدی” را کسب کند. ردفورد پیشکسوت تا به این لحظه ده بار موفق شده نامزد جایزه گلدن گلاب بشود و جالب تر آنکه شش بار این جایزه را با خود به خانه برده است.

نا گفته نماند که ردفورد تا به این لحظه سه بار نامزد دریافت جایزه اسکار شده و در سال ۱۹۸۰ موفق شد اسکار بهترین کارگردانی را برای فیلم “مرد معمولی دریافت کند. در سال ۲۰۰۲  میلادی آکادمی اسکار جایزه یک عمر فعالیت ‌های هنری را به او تقدیم کرد.

نظر دادن

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پر طرفدارها

To Top