اخبار فیلم و سریال

فستیوال های مهم سینمایی که کرونا تعطیلشان نکرد

ویروس کرونا ضربه رنج به سینمای عالم زد و علاوه بر تعطیلی تالار های سینما و توقف تولید ها سینمایی , اکثری از جشنوارههای سینمایی را هم در کناره کنار عالم کنسل کرد که مهمترین آنان کن ۲۰۲۰ بود که آخر و عاقبت در ماه مارس از عدم برگزاری هفتاد و سومی عصر خویش خبر اعطا کرد .

با این حال بعضی فستیوال های بزرگ سینمایی به دلیل حالت مختص روزنگار وقتی و صاحب خانه شیوع ویروس کرونا در ناحیه برگزاری , توانستند عصر سال ۲۰۲۰ خویش را به هر صورت ممکن مراقبت نمایند و یا این که به صورت آنلاین و یا این که فیزیکی طبق برنامه برپا شوند که در پایین به مهمترین آن ها اشاره شده‌است :

* فستیوال فیلم سیدنی که تا قبل از این , برگزاری‌اش را در سال ۲۰۲۰ کنسل کرده بود , بعداز مدتی اعلام‌کرد برای او‌لین در مورخ برگزاری اش به صورت مجازی برگزار خواهد شد . مسئولان شصت و هفتمی فستیوال بین‌المللی فیلم سیدنی اعلام کرده اند این روی داد سینمایی به شکلی کوچک‌تر و آنلاین از مورخ ۱۰ تا ۲۱ جولای ( ۲۰ تا ۳۱ تیر ) برگزار می‌گردد و به صورت کلی صاحب خانه نمایش ۳۳ فیلم بلند در چهار بخش از جمله مستندهای استرالیایی , فیلم‌های کوتاه از چهره‌های نوظهور سینمای استرالیا و همینطور اثراتی از کارگردانان زن اروپایی خواهد بود .

* فستیوال فیلم ملبورن هم همانند فستیوال سیدنی در بالا تصمیم بر کنسل کلی برنامه همین سال داشت ولی در غایت فستیوال مجازی را در به عبارتی مورخ مهم جایگزین ورژن با اهمیت فستیوال کرد . فستیوال فیلم ملبورن ۲۰۲۰ دربرگیرنده ۴۰ برنامه از جمله نمایش فیلم بلند , کوتاه و رویدادهای اجتماعی مجازی است . برنامه بدون نقص فیلم ها روز ۱۴ جولای ( ۲۴ تیر ) اعلام میشود . فستیوال فیلم ملبورن از مورخ ۶ تا ۲۳ اوت ( ۱۶ مرداد تا ۲ شهریور ) اجرا مي شود .

* بیست و ششمی فستیوال سارایوو در مملکت بوسنی و هرزگوین همین سال طبق برنامه در فصل‌تابستان اجرا مي شود و «میشل آزاناویسوس» کارگردان فرانسوی و پیروز جایزه اسکار نیز تحت عنوان مدیریت هیات داوران بخش رقابتی فستیوال گزینش شده‌است . این روی داد سینمایی از مورخ ۱۴ تا ۲۱ اوت ( ۲۴ تا ۳۱ مرداد ) برگزار می‌گردد .

* گرچه برگزاری دوسالانه معماری ونیز به سال آتی موکول شد ولی فستیوال فیلم ونیز تحت عنوان کهن ترین و اما مهم‌ترین فستیوال های سینمایی دنیا بعد از گمانه زنی های بسیار قصد به برگزاری به صورت معمول سالهای قبلی گرفت . هفتاد و هفتمی فستیوال فیلم ونیز قرار است از مورخ ۲ تا ۱۲ سپتامبر ( ۱۲ تا ۲۲ شهریور ) برگزار شود و سال جاری «کیت بلانچت» هنرپیشه چیره اسکار تحت عنوان مدیر هیئت‌داوران بخش رقابتی گزینش شده‌است . فستیوال ونیز میزان نمایش بعضی اثرها فستیوال کن همین سال هم خواهد بود که با برچسب ( کن ۲۰۲۰ ( به روی پرده میروند .

* فستیوال حساس فیلم تلوراید ایالات متحده نیز این سال چهل و هفتمی عصر خویش را از ۳ تا ۷ سپتامبر ( ۱۳ تا ۱۷ شهریور ) با ارتقاء یک روزه دوران زمان برگزاری نسبت به سال های قبلی برگزار می نماید . این سال از گلیم قرمز‌رنگ و عکاسی های رایج در فستیوال تلوراید به سبب ساز رعایت نکات بهداشتی و مسافت گذاری اجتماعی خبری نیست .

* چهل و پنج‌مین فستیوال فیلم تورنتو کانادا هم در برنامه وقتی قبل برپا خواهد شد ولی برگزارکنندگان این اتفاق افتاد سینمایی در پیامی اعلام کرده اند هنوز در رابطه طرز برگزاری فستیوال در ماه سپتامبر به سود آخرین نرسیده اند و حال هر دو ورژن مجازی و فیریکی را در لحاظ دارا‌هستند . این فستیوال طبق برنامه از ۱۰ تا ۲۰ سپتامبر ( ۲۰ تا ۳۰ شهریور ) برپا خواهد شد .

* پنجاه و هشتمین فستیوال فیلم نیویورک که فقط صاحبخانه نمایش فیلمهایی با دوران زمان ۴۰ دقیقه و کمتر است حالا در تراز پذیرس اثر ها جای دارد و توقع میرود طبق برنامه از ۲۵ سپتامبر تا نخستین اکتبر ( ۴ تا ۱۰ مهر ) برگزار خواهد شد .

* شصت و چهار‌مین فستیوال فیلم لندن هم قرار است از ۷ تا ۱۸ اکتبر ( ۱۶ تا ۲۷ مهر ) از سمت موسسه فیلم بریتانیا برگزار شود . این روی داد سینمایی سال قبل صاحب خانه اولی نمایش فیلم های اسکاری «مرد ایرلندی» و «جوجو ربیت» بود .

* مسئولان برگزاری فستیوال فیلم توکیو نیز اعلام کردند با آرزو به بهبود حالت تا زمان آغاز این اتفاق افتاد سینمایی , سامانه ارسال اثر ها سینمایی برای کمپانی در فستیوال سال جاری را فعال کردند و امیدوارند این فستیوال ۱۰ روزه را ۳۱ اکتبر تا ۹ نوامبر ( ۱۰ تا ۱۹ آبان ) در ژاپن برگزار نمایند .

* بیست و یکمین فستیوال فیلم مومبای از معتبرترین فستیوال های سینمایی مجموعه کشورها آسیا این سال از ۵ تا ۱۲ نوامبر ( ۱۵ تا ۲۲ آبان ) اجرا مي شود وهنور برنامه فیلم های آن اعلام نشده است .

نظر دادن

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پر طرفدارها

To Top