نقد و بررسی

فیلم Artemis Fowl | بررسی اثری ناامید کننده و بد

فیلم Artemis Fowl

فیلم Artemis Fowl نه‌تنها یک برداشت و الهام مناسب از رمانش نیست، بلکه از هم‌ین الان از این فیلم می‌توان تحت ‌عنوان یکی از نامزد‌های مهم وکلیدی تمشک طلایی امسال نام برد. 

بررسی فیلم

در طول سال‌های پیشین شاهد تولید فیلم های سینمایی و لایو اکشن های بسیاری براساس رمان‌های فانتزی بودیم که از محبوبیت بالایی ما بین قشر نوجوانان و جوانان برخوردار بوده اند که از نمونه های آن می‌توان به برداشت خاص و موفق هری پاتر و ناموفق پرسی جکسون اشاره کرد. رمان‌های آرتمیس فاول در بین کودکان و نوجوانان محبوبیت بسیار بالایی داشته و خیلی ها با خواندن ماجراجویی‌ها و قصه ‌های مجذوب کننده این شخصیت بزرگ شده‌اند و اکنون نوبت به اقتباس سینمایی آن رسیده است که به دست شرکت والت دیزنی تولید و بعد از اینکه اکران آن به خاطر شیوع و پاندمیک ویروس کرونا لغو شد، اکنون فیلم Artemis Fowl وارد سرویس استریم دیزنی پلاس شده است. فیلمی که کنت برانا، کارگردان فیلم‌هایی چون فیلم Thor، فیلم Cinderella و فیلم Murder on the Orient Express را روی صندلی کارگردانی خود می‌بیند و فردیا شاو نقش آرتمیس فاول را در فیلم Artemis Fowl بازی می کند که اقتباسی متفاوت در مقایسه با منبع خود است. اکنون سؤال اینجا است آیا دیزنی موفق شده تا اقتباسی لایق احترام با توجه به این رمان‌ها تولید کند یا قرار است طرفداران به شدت از دیدن این فیلم ناامید شوند؟ برای گرفتن پاسخ این سوال در ادامه مقاله نقد فیلم Artemis Fowl با ما همراه باشید.

فیلم Artemis Fowl داستانی آرتمیس فاول، نوجوان ۱۲ ساله‌ی بسیار باهوشی را تعریف می‌کند که او به همراه محافظ شخصی‌اش باتلر، سروان هالی شورت از نیروی ویژه‌ی پلیس زیرزمینی اجنه را گروگان گرفته تا بتواند پدرش را از این طریق آزاد کند. این فیلم لایو اکشن از همان اول کار نشان می‌دهد که چندان اقتباس وفاداری نیست و تغییرات بسیار زیادی را داشته است. آیا تغییرات همیشه بد است؟ راستش نمی‌توان همیشه به این سؤال پاسخ صحیحی داد؛ زیرا که یک تغییر می‌تواند به بهتر شدن تجربه تماشای فیلم کمک کنند و یک تغییر ممکن است ضربه بدی به فیلم بزند. بااین‌وجود، تغییرات آرتمیس فاول آنطور  که باید و شاید روی فیلم اثر مثبتی نگذاشته و بلعکس سبب شده تا فیلم به انچه که طرفداران سال‌ها منتظرش بودند، تبدیل نشود. حتی اگر منبع اقتباس را در نظر نگیریم، فیلم Artemis Fowl اثری سرشار از مشکلات بسیار است و جای تعجب نبود که اکران آن یک سال عقب افتاد و درآخر دیزنی تصمیم به حذف کردن آن از برنامه های اکرانش و اضافه کردن آن به دیزنی پلاس گرفت. ما زمانیکه داریم در خصوص همچین اقتباسی صحبت می‌کنیم، سازندگان باید کلیه جنبه های ممکن را در نظر بگیرند که انتخاب بازیگران مناسب یکی از این موارد است.

نکته ناامید کننده بعدی زمانی است که کنت برانا حتی در تحویل و تولید یک فیلم قابل قبول و مناسب هم ناموفق بوده است. چنانچه فیلم های Thor یا سیندرلا را محصولاتی سرگرم کننده و فیلم Murder on the Orient Express را با کلیه ایرادات و اشکالاتش یک فیلم قابل قبول و قابل تماشا در نظر بگیریم، ولی فیلم Artemis Fowl نه به محصولی که بتوان مشکلات و ایراداتش را نادیده گرفت و آن را اثری قابل قبول و قابل تماشا بدانیم تبدیل شده و نه فیلمی است که بتوانیم با آن به آسودگی سرگرم شویم و برای کمتر از ۹۰ دقیقه دست کم گروهی را سرگرم کند و خب صد البته بسیار زود هم فراموش شود. فیلم Artemis Fowl که برانا تحویل داده تهی از نکاتی است که بشود آن را سرگرم کننده معرفی کرد و نشان داد و فیلم به شکلی است که گویی برانا روی صندلی کارگردانی نشسته و بدون اینکه ظرافتی از خود نشان دهد و نکته ای را در نظر بگیرد، تنها صحنه‌های فیلم را با کمترین کات ممکن فیلم‌برداری کرده است و مجموع آن فیلمی تبدیل شده است که به‌راحتی یکی از ناامید کننده‌ترین فیلم‌های سال ۲۰۲۰ لقب می‌گیرد و حتی می‌توان آن را یکی از شانس‌های اصلی برای نامزد شدن تمشک طلایی سال نام برد.

به نظر ما برترین تعریف فیلم Artemis Fowl این است که فیلم در کلیه تصمیم گیری هایش اشتباه کرده و نتیجه آن یک اثر ناامید کننده بوده است که حتی به دشواری بتوان آن را به یک شخص دیگر که حتی رمان آن را نخوانده، پیشنهاد داد.

نظر دادن

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پر طرفدارها

To Top