نقد و بررسی

مانی هیست سریال جذابی اسپانیایی برای مخاطبان

مانی هیست سریال جذابی اسپانیایی برای مخاطبان

مدت زیادی بود که فیلم و یا سریالی خوب و باکیفیت در ژانر جنایی و هیجان انگیز تولید نشده بود که در سال 2017 نخستین قسمت از فصل اول سریال پرمخاطب و محبوب خانه کاغذی یا به زبانی دیگر مانی هیست شروع شد. با توجه به پادشاهی و سلطنت دو کشور آمریکا و انگلیس بر فیلم ها و سریال های دنیا، کمتر کسی فکرش را می کرد این سریال اسپانیایی بتواند این چنین موفق شود و واقعیت این است که تا پیش از خرید امتیاز این سریال به دست استریم نت فلیکس (Netflix) هنوز اسمی از این سریال شنیده نشده بود و همان La Casa de Papel (نام اسپانیایی مانی هیست) مشهور بود. در هر صورت این سریال توانست به موفقیت های بسیار زیادی برسد، مانند اینکه تا این لحظه موفق شده میانگین امتیاز 8.4 از 10 (کلیه فصول) را به دست آورد که جدا امتیاز عالی به حساب می آید.

امروز می خواهیم به بررسی 5 دلیل بسیار کلیدی برای اینکه سریال Money Heist را ببینید بپردازیم؛
همراه با رز فیلم باشید.

سریال مانی هیست

قصه ای که چه بخواهد یا نه جذاب است

بسیاری از سریال ها آغاز بسیار خارق العاده ای دارند و سبب می شوند تا مخاطب تا آخرین قسمت فصل آن را ببینند، مانند سریال محبوب و پتانسیل دار پیکی بلایندرز که بسیار هیجانی شروع شد. ولی Money Heist آنچنان که باید و شاید پر سر و صدا و جذاب شروع نمی شود و برای آنکه بخواهید متوجه این قضیه که آیا این سریال توانایی آن را دارد شما را خوشنود کند یا اصلا مطابق سلیقه شما است، از نظر رزفیلم حتما باید دسته کم فصل اول را به طور کامل ببینید و در آخر با نتیجه گیری که پیش خودتان می کنید، ارزیابی کنید که آیا واقعا مایلید بقیه آن را ببینید یا خیر.

آنچنان در بند اسپویل کردن نیستیم ولی تا همین اندازه بگوییم که سریال درخصوص یک سرقت خیلی بزرگ و در حد ملی است و همین به خودی خود پتانسیل این را دارد که هیجان زیادی را به مخاطب تزریق کند، مخصوصا که نویسندگان و کارگردان تقریبا از حداکثر پتانسیل سریال مانی هیست بهره برده اند.

شخصیت ها بسیار کار شده اند ( خیلی حرفه ای)

بعضی اوقات یک قصه خوب ناتوانی بازیگران و کارکتر های سریال را پوشش می دهد و یا بر عکس این موضوع؛ خوشبختانه سریال Money Heist علاوه بر پرداخت و تعریف قصه خیلی عالی و مهیجی که دارد، به لحاظ خلق کارکتر همچنین خیلی عالی عمل کرده است. در این سریال همه مدل کارکتر پیدا می شود، از شخصی منطقی بگیرید تا شخصی غضبناک و مغرور …
یکی از نکته های بسیار جالبی که توجه مارا به خودش درگیر کرد، مهم بودن کارکتر های فرعی برای نویسندگان و کارگردان این سریال است، و به همان اندازه کارکتر های کلیدی اهمیت دارند. قصه مهیج … کارکتر های بسیار فکر شده … دیگر از یک سریال خوب چه می خواهید که در مانی هیست پیدا نمی کنید؟!

خلاقیت در همه جای سریال برقرار است

من به عنوان نماینده رز فیلم و در مقام منتقد بازی های ویدیویی و سینما، از ایده های ناب و تازه و خلاقیت استقبال می کنم. شاید شما هم شنیده اید که نقل می کنند درحال حاضر تلویزیون آمریکا (منظور سریال های شبکه های آمریکایی است) در دوران بسیار خوب و ماندگار خود به سر می برد؛ خوشبختانه سریال مانی هیست به عنوان یک تولید کاملا اسپانیایی موفق شده اثبات کند که این فراز و کیفیت فقط در آمریکا وجود ندارد و می بینیم که در چند سال گذشته کشورهای متعدد اروپایی توانسته اند فیلم ها و سریال های بسیار خوبی می سازند.

ولی جدای  از همه این ها چنان چه فکر می کنید که قصه Money Heist خیلی کلیشه ای است، باید بگوییم که خوشبختانه خلاقیت هایی که در صحنه ها و تعریف و پرداخت قصه این سریال وجود دارد، به بهترین مدل ممکن از کسل و خسته کننده شدن آن جلوگیری کرده است. بحثی که امروزه برای سریال های خیلی عظیم نیز مبدل به یک چالش شده است.

یک سریال از دل اسپانیا

اگر یک دلیل برای ندیدن سریال جذاب مانی هیست دارید و آن این است که همه چیز در اسپانیا روایت میشود و زبان قصه اسپانیایی است بسیار دارید اشتباه می کنید؛ من و تیم رزفیلم پس از دیدن مانی هیست اضافه بر اینکه با فرهنگ  و آداب و رسوم کشور اسپانیا آشنا شدیم، ما را تحت تاثیر قرار داد و مجبورکرد تا بقیه تولیدات این کشور را ببینیم که از حق نگذریم به لحاظ کیفیت در سطح  بسیار خوب وقابل قبولی جای دارند.
اگر نظر مارا بخواهید بد نیست هر چند مدت یکبار خود را مجاب کنید کمی تنوع طلبی کنید و آثار اسپانیایی ببینید.

معضلات و قصه های جذاب تر در انتظار فصل های بعد

خوشبختانه سریال مانی هیست کمترین میزان بالا و پایین بودن را در سطح کیفی داشت  و به جای آنکه روندی رو به افول داشته باشد، اکثرا روند رو به رشدی و خوبی دارد. به جرئت می توانیم بگوییم که هر فصل تازه، شروعیست برای ماجراجویی ها، معضلات جدید و علی الخصوص بی پروایی های عظیم تر.
در هر فصل جاه طلبی های این گروه جنایتکار و دزد عظیم تر از فصل گذشته می شود!

نظر دادن

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پر طرفدارها

To Top